З роками технологія та функції інтранету розвивалися, змінювалися та помітно трансформувалися. Використання інтранет-рішень навіть стало частиною менш дорогих організацій.
Сучасні характеристики інтранетів:
Зручний UI/UX
– презентація даних є більш налаштованою, тобто вона змінюється залежно від пріоритетів окремих працівників і пристроїв, які вони віддають перевагу використовувати (розмір екрана, необхідні днища тощо).
– збірна кількість сторінок часто менша; однак кожна сторінка містить більш релевантну кількість даних. Також використовується внутрішньосторінкова навігація, щоб зробити доступ до інформації більш зручним і зручним для користувача.
Інтеграція лише корисних інструментів
- моніторингом та оцінкою того, як працівники реагують на інтранет-панелі та класи, допоможіть кожній організації визначити найнеобхідніші функції для встановлення на веб-сайті, щоб згодом зробити його більш сприйнятливим і вигідним .
Видалення нерелевантних даних на сайті
- компанії можуть зменшити застарілий або нерелевантний вміст, а також менш бажані дані, роблячи наголос на більш якісному зберіганні та обміні даними.
Персоналізація вмісту
- цільовий вміст дозволяє надавати лише відповідні дані окремому працівнику. -ролевий контент (працівники отримують усі необхідні дані залежно від свого місця розташування, спеціалізації, конкретних завдань, пріоритетів, дозволів і в певний час, коли вони мають це бачити тощо).
Покращене включення через багатомовні служби
- великі підприємства з різноманітними офісами та персоналом можуть надавати всім типам членів команди послуги на основі їхньої рідної мови, щоб вони могли працювати ще ефективніше.
Послуги персональної допомоги
- провайдерам інтранету рекомендовано використовувати справді корисні довідкові розділи не для теоретичної, а для практичної допомоги.
Шляхи, якими відрізняються поточні інтранет-рішення:
Дизайн більш простий, зрозумілий, простий і мінімалістичний (щоб на екранах користувачів відображалися лише необхідні інструменти, документи та дані);
Розширений візуальний контент (фото та відео): доступність і використання мультимедійного контенту збільшено серед користувачів. Таким чином, вони можуть переглядати власні фотографії або фотографії інших колег у вищій якості. Крім того, користувачі можуть легко отримувати інформацію про останні новини та події, переглядаючи корпоративні або продуктові відео;
Функція розумного пошуку дозволяє персоналу знаходити відповідні дані навіть у великій системі зберігання, включаючи каталог людей, блог, стрічку новин, спільний доступ до файлів, бібліотеку тощо. Використання метаданих і ключових слів є потужним доповненням до цього інструменту, що дозволяє зробити пошук ефективнішим;
Зворотній зв’язок для покращення управління: керівництво хоче створити та завантажити хороший контент, щоб мотивувати співробітників працювати та використовувати корпоративний сайт, а також виявити будь-які проблеми, що виникають, які вони можуть вирішити за допомогою зворотного зв’язку від користувачів;
Корисні колонтитули: колонтитули в кінці сторінки містять корисні підказки та кнопки, що значно покращує якість роботи співробітників;
Соціальні мережі – це найпопулярніший спосіб обміну інформацією (тому компанії створюють схожі інструменти, пов’язані з соціальними мережами, щоб задовольнити всі потреби персоналу: доступ до зовнішніх сайтів, посилання, опитування та розміщення досягнень працівників);
Відповідь на мобільні пристрої: це не дивовижний інструмент, проте його необхідно мати в наш час, оскільки все частіше співробітники працюють віддалено та витрачають більше часу на використання мобільних пристроїв.
Зрозуміло, що з кожним роком функції інтрамережі адаптуються відповідно до найкращих світових тенденцій і вимог організацій.
Таким чином, особливо в сьогоднішній час, коли запроваджуються новітні інновації та сучасні бізнес-підходи, подібні інтранет-сервіси для більшості організацій стають ще більш актуальними, ніж десять років тому.
Отже, найуспішніші компанії не втрачали часу, схопили й запровадили високоякісне програмне забезпечення внутрішньої мережі, щоб зробити свій бізнес високоефективним і ефективним.
Leave a Comments