Ознакою успіху в кожній організації є співпраця між командами та їхні стосунки одна з одною. Знайти ідеальну суть, яка б сприяла співпраці на вашому підприємстві, зазвичай є проблемою, особливо коли співробітники страждають від «ефекту силосу». Деякі незамінні інструменти для співпраці доступні як для невеликих, так і для корпоративних установ, але дивно, що фірми все ще тісно прив’язуються до традиційних систем внутрішнього зв’язку.
Тим не менш, проактивні менеджери зуміли зрозуміти, що пропонують сучасні платформи для залучення та спілкування співробітників. Ця стаття пояснює, як можна використовувати та отримати максимум від систем співпраці, які забезпечують внутрішню взаємодію у вашій фірмі.
Оптимізація робочих процесів
Поверніться до 90-х років і ви помітите, що організація та підготовка команди для роботи над проектом займає надто багато організаційного часу, який можна було б відволікти на інші прибуткові заходи. Телефонування керівникам департаментів, щоб надати вам список найкращих кандидатів для проекту, і їх перевірка займають тижні, не кажучи вже про перехресні посилання на їхні графіки, щоб знайти відповідний час для зустрічей. За допомогою інструментів для співпраці ви виганяєте цей безлад зі свого офісу та використовуєте цифрову платформу, яка дозволяє шукати людей за їхніми навичками. Лише кілька кліків і підтвердження від менеджерів – усе готово.
Крім того, ви можете розпочати сайт, призначений спеціально для проекту, де всі вибрані особи зможуть легко співпрацювати. Інтранет-портали пропонують кілька варіантів керування вашим проектом, включаючи можливість дистанційної координації команд і використання мобільних пристроїв для доступу до порталу співпраці.
Контроль документів і керування знаннями
Традиційна бухгалтерія може стати кошмаром для управління документами, оскільки практично неможливо відстежувати, оновлювати та редагувати документи. На робочому місці людям часто потрібні різні типи документів, які можна покласти на полиці в іншому відділі. Віддалені працівники також не можуть отримати доступ до організаційних документів, оскільки це означає, що вони повинні просити когось надіслати електронною поштою. Але з інструментами для співпраці на робочому місці все на місці.
Менеджери можуть встановлювати дозволи, щоб диктувати, хто може вносити зміни в документ, а також версії документа без проблем, щоб його можна було легко отримати з бази даних. Потужний вбудований інструмент пошуку в інтрамережі дає змогу користувачам за лічені хвилини переглянути базу даних, щоб отримати доступ до потрібного документа.
Інструкторам іноді може здатися, що повторення однієї і тієї ж інформації рік у рік забирає багато часу та нудно. Інструменти для співпраці дозволяють менеджерам створювати спеціальні сайти для навчання, де вони зберігають навчальні відео та інші навчальні матеріали. Процес адаптації стає простішим і дешевшим завдяки такій системі, де новачки можуть швидко знайти всю орієнтаційну інформацію в одному місці.
Окрім цього, інструменти для співпраці також покращують спілкування, взаємодію та продуктивність. Як команда LS Intranet, ми знаємось у технологіях внутрішньої мережі та розуміємо, що означає співпраця для вашого підприємства. Ми вважаємо, що настав час кожній організації, незалежно від розміру, поекспериментувати на платформі SaaS, яка сприяє командній роботі. Ви можете звернутися до одного з наших співробітників служби підтримки, щоб отримати безкоштовну пробну версію.
Leave a Comments